Plečnik je nekatera svoja dela opremil z napisi. Eno takih najdemo v Križankah. Fotografija: Denis Simčič
Kdor živi v Ljubljani, se vsakodnevno srečuje s Plečnikovimi deli. So samoumevni del mestne duše, v okolico sijejo eleganco in dovršenost in jo tako plemenitijo. Tako nekako sem jih doživljala tudi sama – kot svetle točke mestnega tkiva, kot nekaj, ob čemer se je vedno vredno ustaviti, kajti morda se mi bo razkrilo kaj novega in lepega.
Vedno se mi je tudi zdelo, da Plečnikova dela najbolje govorijo sama zase. Zato sva se ob dejstvu, da se je Plečnikova arhitektura znašla na seznamu Unescove svetovne dediščine, z Denisom odločila, da se mojstru pokloniva s fotografijami. Verjetno je to ena najlepših objav, ki jih boste videli na tem blogu.
Fasada Nuka je razgibana struktura, zgrajena v barvitem nasprotju med deli, narejenimi iz opeke, in deli, izklesanimi iz kamna. Fotografija: Denis SimčičZnamenita konjička na kljuki v Nuk. Fotografija: Denis SimčičPlečnik je na ograjo Tromostovja postavil krogle, ki v mimoidočemu ustvarjajo vtis, da na mostu ni nikoli sam. Fotografija: Denis SimčičEden Plečnikovih najljubših arhitekturnih elementov je steber. Stebre je uporabil tudi, če niso nič podpirali, kot je na primer pri Čevljarskem mostu. Fotografija: Denis SimčičMotiv stebrov se pogosto ponavlja in ustvarja lep ritem. Fotografija: Denis SimčičPrelep vzorec na fasadi bivših mizarskih delavnic na Žalah, ustvarjen iz različnih materialov. Fotografija: Denis SimčičStebri v cerkvi svetega Mihaela na Barju so narejeni iz kanalizacijski cevi in poslikani z vzorci. Fotografija: Denis SimčičCerkev svetega Mihaela v Črni vasi je narejena iz domačih, poceni materialov in ima zelo izvirno zasnovo in oblikovanje. Fotografija: Denis SimčičJože Plečnik je upodobljen na freski fasade nekdanjih mizarskih delavnic na Žalah. Avtor freske je Slavko Pengov. Fotografija: Denis SimčičPlečnik je verjel v etruščanski izvor Slovencev, zato je rad uporabljal etruščanske elemente. Na fotografiji so etruščanske posode z grifi, postavljene na nizke dorske stebre. Fotografija: Denis SimčičPlečnik je rad ustvarjal globino prostora z večplastnostjo arhitekture. Fotografija: Denis SimčičNagrobnik si je Plečnik oblikoval sam. Fotografija: Denis SimčičDetajli Plečnikove arhitekture nas pogosto presenetijo. Fotografija: Denis SimčičPlečnik je ustvarjal vse, od urbanističnih načrtov do tipografije. Lestenec v cerkvi svetega Frančiška Asiškega je ena od njegovih mojstrovin. Fotografija: Denis SimčičJambor pred Pegleznom je v barvah slovenske zastave. Fotografija: Denis SimčičStopnišče v Gimnaziji Jožeta Plečnika priča, da je bil Plečnik mojster nizanja detajlov v prostoru. Fotografija: Denis SimčičPlečnik je v Ljubljani sprojektiral tri trafike. Ta stoji na Hrvatskem trgu. Fotografija: Denis SimčičStavba Vzajemne zavarovalnice s svojo zunanjostjo simbolno poudarja vsebino. Fotografija: Denis SimčičPlečnik je pri ustvarjanju tlaka Peklenskega dvorišča uporabil kanalizacijske cevi, ki jih je odrezal in napolnil s kamenjem. Fotografija: Denis Simčič Fotografija: Denis Simčič